Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Jablka a magie

 

Jablka jsou již dlouho spojována s bohy, jejich magické síly byly využívány k podvodu, rozptýlení a všeobecně k věštění – spojení, které pokračuje dodnes. Římané založili jablečné sady v Británii; jejich Bohyně Pomona jim dávala sílu plodnosti a lásky.
 Nejslavnější místo v legendární Británii je Isle of Apples (Ostrov jabloní). Obklopený vodou, může být zahlédnut jen skrze mlhy. To je Avalon, kde byl stvořen Excalibur a kde král Artuš očekává se svou sestrou Morganou až je povolá Anglie v čase nejvyššího ohrožení. (Jako u nás Blaničtí rytíři?)1.
 Magie jablek je navždy spojena s keltským pojetím „onoho světa“; jako nevyčerpatelný zdroj výživy, uspokojující hlad, přesto vždy po ruce. Připomeňme si jejich duchovní kořeny, ty zaujímají zvláštní místo v Samhainu, keltském svátku vzdávání pocty mrtvým. Pijeme jablečný mošt, děláme cukroví a jiné výrobky z jablek. Někteří dokonce pohřbívají jablka proto, aby duše čekající na znovuzrození měly potravu na svou cestu.
 Jablka se vloží do velké nádoby s vodou, která znázorňuje cestu duše k vzdálenému břehu Avalonu a nesmrtelnosti. Pokus o uchopení jablka jen zuby znázorňuje obtížnost cesty. A podle zvyku, první osoba na slavnosti dělá vše, aby získala polibek Bohyně a tak byla první, kdo uzavře sňatek v nadcházejícím roce.
 Kouzlo jablka lze umocnit pouštěním jablek do vody a dívat se, jak plují po hladině; ona neplují vždy stopkou nahoru. Opatrně odřízněte malou část na vrcholu jablka a vložte růžovou čajovou svíčku. Umístěte mísu s jablky a svíčkami na váš oltář a zapalte je k poctě Venuše a Pomony, k získání lásky nebo zvýšení plodnosti. Pokud chcete posílit svou představivost, použijte žluté čajové svíčky.
 Je mnoho způsobů používání jablka při hledání té pravé lásky. Venkovská děvčata ve Spojených státech následují zvyky svých evropských babiček. Zapálí v šeru svíčku, potom - dívajíc se do zrcadla, loupou jablko. Toto kouzlo způsobilo, že se v zrcadle zjevila tvář jejich budoucího manžela dříve, než skončily s loupáním. K této vizi může pomoci sklenička moštu nebo jablečný likér.
 Pokud zrcadlo obraz jejich vysněné lásky nezobrazilo, bylo třeba použít jiné kouzlo. Znovu to vyžadovalo loupání jablka. Kdysi v dávných časech, bylo oloupání jablka v jednom nepřetržitém, neporušeném kusu považováno za hospodyňskou čest. Neprovdaná žena měla vzít svůj nejlepší loupací nůž a dát se do práce. Jakmile měla celou slupku, hodila ji přes své levé rameno. Když slupka dopadla na podlahu, její tvar vytvořil písmeno abecedy - první písmeno jména jejího budoucího manžela.
 Není žádným tajemstvím, že když rozříznete jablko napříč, odhalíte pentagram, který je jedním z důvodů, proč je toto ovoce tak oblíbené Bohyní. Nicméně, kdysi bylo zvykem na Nový rok rozříznout jablko podél, shora až dolů. Když se to podařilo tak, že jste nerozřízli žádné z jadýrek, čekal vás zdravý a úspěšný rok.
 A samozřejmě, nejlepším jablečným kouzlem je konzumace jablek každý den s poděkováním Bohyni za její požehnání. Pak do vašeho domu nebude muset chodit lékař.

1 – pozn. překl.

 

Obrazek

 

 

Měsíc ve Vahách

O tomto úplňku téměř v den jarní rovnodennosti a postavení Měsíce a Neptuna, je ideální čas velebit síly přírody. Měsíc ve Vahách je také velmi vhodná doba pro věštění. Vhodná je jakákoli činnost vzdušné povahy.

 Skvělý by byl rituál umocněný hudbou (spojenou s elementem vzduchu). Jestliže hrajete na hudební nástroj, zvláště dechový, včleňte tuto hudbu do svého rituálu Úplňku. Vstupte do kruhu, uzavřete jej a hrajte skladbu, která vám připadá obzvlášť inspirující a spjatá s Měsícem. Pokud neumíte hrát na nástroj, přineste si ke svému obřadu CD nebo MP3 přehrávač a pusťte vhodnou hudbu. Pomalá, tajemná, jemně disonanční hudba která vás obzvlášť těší může být ta pravá. Obzvláště vhodná je hra na flétnu, neboť je to nejčistší dechový nástroj. Vstupte do kruhu, uzavřete kruh, zapněte přehrávač a meditujte při hudbě. Vnímejte hudbu; staňte se sami její součástí. Pozorujte jaké obrazy přicházejí do vaší mysli, během poslechu. Když hudba skončí, ukončete ritál obvyklým způsobem. Poté kruh otevřete. Pokud hrajete hudbu na nástroj, můžete svou skladbu věnovat elementu vzduchu, Měsíci, nebo určitému měsíčnímu božstvu. 

 

 

Obrazek


 

 

 

Rady pro zaneprázdněné čarodějky

 Velkou součástí Wiccy je vykonávání rituálů, pěstování magické energie a vytváření zaříkávadel. To může být příčinou pochybností pro zaneprázdněné čarodějky, které by ocenily rady jak si svou cestu zjednodušit. Každá příliš zaměstnaná čarodějka potřebuje pohotová zaříkávadla. Třebaže toto obvykle svádí k novým praktikám, dokonce i velmi schopná čarodějka může zjistit, jak je těžké vytvořit zaříkávadlo a plán rituálu.
 Většina obřadů vyžaduje plánování, aby byly k dispozici všechny potřebné položky. (Během rituálu si již nemůžete „odskočit pro svíčku či athame)*. Vypracovat obřad je jako práce v divadle, kde multismyslová atmosféra velkou měrou přispívá k vytvoření magického a posvěceného prostoru. V covenu se většina členů pečlivě připravuje, aby bylo jisté že všichni rozumějí svým příslušným rolím. Spolu s časem a místem, jako další stupeň, každá čarodějka ať součást covenu nebo osamělá, potřebuje své rituální nástroje, vhodné oblečení a texty (taháky)*. Taháky nebo celé napsané zaříkávadlo tvoří samostatnou dimenzi rituálu.
 Ačkoli není nic špatného na používání předepsaných zaříkávadel z knih nebo z Internetu, je prospěšné vytvořit si svá vlastní, aby nám pomohla vyjádřit naše touhy.Může se stát, že nebudete moci nalézt to správné zaříkávalo pro vaši momentální situaci. Není nic lepšího pro vaši osobní zkušenost, než zaříkávadlo nebo chvalozpěv, které jste si vytvořili sami.  Ovšem sepisování zaříkávadla bývá skličující úkol pro každou čarodějnici. Dobrou zprávou je, že to může být bezbolestné a usnadňuje to praxi. Ve skutečnosti tvorba vašeho zaříkávadla pro magickou práci může být dokonce zábavná!
 Je mnoho magických korespondencí, které musíme vzít v úvahu, aby naše kouzlo mělo účinek. Například měsíční fáze, den v týdnu, astrologické a planetární vlivy, božstva, byliny, barva, olej a vykuřovadlo. Tato část přípravy zaříkávadla může být relativně snadná - je mnoho zdrojů v tisku a na Internetu které nám pomáhají identifikovat správné energie pro vykonání našeho specifického záměru. Téměř každá úvodní kniha a web o Wicce podrobně popisuje tyto korespondence. Uložte si tyto odkazy nebo si je vložte do své Knihy stínů. Zpočátku vám budou užitečným zdrojem informací při hledání správných energetických potenciálů. Pro mnohé z nás, je mnohem obtížnější částí přípravy kouzel právě hledání správných slov pro zaříkávadla a jejich vhodné spojení.

Magická slova

  Při sestavování zaříkávadel musíme brát na zřetel tři klíčové elementy: účel, rým a záměr.
 Pro určení účelu zaříkávadla, buďte velmi konkrétní v tom, co si přejete. Ujistěte se, že slova jasně vystihují váš záměr. Zní to jednoduše, ale všichni jsme slyšeli příběhy o kouzlech, která se jaksi vymkla, protože záměr nebyl jasný. Například zaříkávadlo pro získání milence, který by vás bezpodmínečně miloval, by mohlo mít za následek dusivý vztah. Zaříkávadlo pro získání finančního zisku, by mohlo dopadnout tak, že získáte peníze jako výsledek nějakého neštěstí. Následující varovný příběh je velkým příkladem o významu konkrétnosti:

Pár, který spolu žil již dvacet pět let právě slavil jejich šedesáté narozeniny. Během oslavy se objevila víla a řekla: „Protože jste se po celá ta léta velmi milovali, splním vám každému jedno přání."
Manželka chtěla cestovat se svým manželem kolem světa -  víla mávla hůlkou a vyčarovala dvě letenky.
Teď byla řada na manželovi. On se na  chvilku zamyslel  a řekl: "Rád bych měl ženu, která je o třicet let mladší než já." víla mávla hůlkou  a manželovi bylo najednou 90 let!

Ponaučení z tohoto příběhu je: dávejte si velký pozor na to co si přejete - a buďte konkrétní ve svých touhách nebo si božstva vaše přání vyloží po svém. 
Rýmovanému zaříkávadlu jsou věnovány i následující dva řádky ve Wiccan Rede:

 Aby bylo zaříkávadlo vždy dobře spojeno, (To bind the spell
ať je v rýmu řečeno well every  time let the
spell be said in rhyme)**

 Rým tvoří energii potřebnou pro optimalizaci zaříkávadla. Pokud nejste zrovna rodilí básníci, navštivte stránky na netu, které jsou věnovány vyhledávání správných slov pro vytvoření vašeho rýmu. Některé weby vám umožní psát slova a vrátí vám seznam odpovídajících rýmů. Jsou to např.: www.rhymezone.com, www.rhyme.lycos.com a www.poemzone.com. (Škoda, že nejsou i česky)*
 Jsou to neocenitelné zdroje pomoci pro nadějné básníky a tvůrčí čarodějky, kteří zde naleznou vhodné rýmy pro své umění. V antikvariátu jsem našla knihu napsanou pro skladatele písní která se mi stala neocenitelným zdrojem plným odpovídajících a rýmujících se slov.
 Vymýšlení rýmů procvičí vaši slovní zásobu a pomůže vám zapamatovat si vaše řádky. Ale pozor: Nápady přicházejí, když to nejméně čekáte! Noste s sebou vždy a všude zápisník. Stává se mi, že mě políbí můza a napadnou mne ta nejlepší čarodějná slova uprostřed schůzek, při sledování fotbalového zápasu, ve sprše nebo když zajdu někam na jídlo.
 Vždy mějte na paměti svůj závazek vykonávat kouzla zodpovědně! Každé zaříkávadlo musí být ve své podstatě čisté a pozitivní. To je zákon příčiny a následku ze kterého vychází i klíčový Wiccanský etický princip: "Dělej co chceš, ale tak, aby to nikomu neublížilo." To znamená, že v žádném magickém slovu nesmí být ani náznak ublížení. Ukončete vaše zaříkávadlo slovy: "a nikomu neuškoď, tak se staň!" nebo obdobnou formou ukončení pro potvrzení svého pozitivního záměru. Pečlivě zkoumejte každý význam slova, které chcete použít. Učiňte vše pro to, aby vaše vzývání bylo konkrétní a jasné. Položte si následující otázky: Mohu to vrátit zpět? Pokud se to stane, jaké mohou být důsledky? Může to někomu ublížit? Nezasahuje to do svobodné vůle jiných?

Ochranná zaříkávadla 

Může se stát, že nečekaně nastane naléhavá situace, kdy potřebujete provést ochranné kouzlo pro vaši okamžitou záchranu. Tehdy není čas na shánění rituálních nástrojů, psaní zaříkávadel a čekání na správnou měsíční fázi. Nepodceňujte moc vizualizace. Pokud potřebujete vykonat záchranné kouzlo, zapamatujte si nějaké prosté, univerzální zaříkávadlo. Představte si symbol, který potřebujete (například chránící bohyni nebo bílé světlo) a opakujte si je pro sebe jako mantru pro vyvolání energie. Zde je jedno jednoduché, které jsem psala já mé dceři, když potřebovala ochranu před školními rváči:

 Veškerá energie, kterou vyšleš k mé osobě, (All the energy you send to
navrátí se třikrát k tobě. me
Will be returned to you times three)**

  Toto krátké zaříkávadlo sloužilo jako znamenitá záloha v mnoha stresujících situacích právě tak mě jako i mé dceři. Já ho často používám v práci.

Získávání jistoty

  Neobracejte se zády k předepsaným zaříkávadlům. Ve skutečnosti vám jejich čtení pomůže tříbit myšlenky při tvorbě rýmů a uspořádávání zaříkávadel. Nebojte se změnit zaříkávadlo, aby se lépe hodilo vašim potřebám. Změna zaříkávadel podpoří vaši jistotu pro psaní nových.
 Začněte tím, že budou jednoduchá. Jestli je zaříkávadlo příliš dlouhé na zapamatování, čtěte jej z psaného dokumentu. Jestliže píšete zaříkávadlo ručně do vaší Knihy stínů, nezapomeňte na barvu. Používejte různá barevná pera odpovídající energii, kterou vy chcete vyvolat. Pro zaříkávadlo lásky  použijte červené pero. Hojivé zaříkávadlo píši modrým perem.
 Nezapomeňte si zaznamenat všechny aspekty své magické práce do vaší Knihy stínů. Vaše Kniha stínů (nebo disk stínů, pokud jste totální ‚techno‘ pohan) není jen záznam vaší rituální práce, je to zpětný učební nástroj, který vám dá inspiraci a jistotu pro vaši další práci na zaříkávadlech. Budete moci zhodnotit co se vám podařilo a jaké části obřadu by mohly být zlepšeny. To bude pokrokem na vaší cestě učení.
 Příjde čas, kdy se předepsané zaříkávadlo bude hodit vašemu účelu nebo bude vyžadovat pouze menší úpravu. Při různých příležitostech budete potřebovat vždy něco jiného. Na míru šitá zaříkávadla a rituály jsou silně osobní, protože jsou naplněné vaším konkrétním záměrem a energií. Dokonce i při rušném životním stylu má smysl najít si čas na zvládnutí schopnosti tvorby zaříkávadel.  Tak si můžete vytvářet řešení přizpůsobená pro sebe.

 * pozn. překlad.

** originál  


 

Komentáře

Přehled komentářů

Poděkování

(Fregys, 23. 1. 2008 22:14)

Konečně jsem se dostala k přečtení celých stránek. Jsou moc pěkné, pokračuj dál. Přeji mnoho sil při jejich realizaci. Ahojky Fregys

Čarodějnický diář

(Lia, 21. 1. 2008 9:53)

Zajímavé a poučné.. a už se těším na rady pro zaneprázdněné čarodějky!!!! :-)

Pa pa Lia